Som eneste næringsklynge fra Nord-Norge, fikk Energi i Nord i dag tildelt status som Arena-klynge gjennom Innovasjon Norge sitt klyngeprogram, Norwegian Innovation Clusters.
Energi i Nord er en klynge med medlemmer fra hele energisektoren og fra hele Nord-Norge. Klyngen har som ambisjon å bidra til verdiskapning og energiomstillingen innen hele energisystemet fra energiproduksjon via energidistribusjon til bruk.
– Det at Energi i Nord nå har status som Arena-klynge vil ha si mye for energiomstillingen i Nord-Norge. Vi er både lykkelige og stolte over det arbeidet som har blitt gjort for å oppnå status som Arena-klynge, og vi ser nå fremover på en spennende tid, sier Øyvind Jørgensen, seniorrådgiver i KUPA og leder for FoU-gruppen i Energi i Nord.
Jeg har som representant fra Energiklyngen Nord (EKN) vært så heldig at jeg har fått være med i arbeidet helt fra initiering av klyngen, og fram til vi nå har fått innvilget søknaden. Det har vært veldig spennende å få jobbe sammen med initiativtakerne i Petro Arctic, næringsaktørene i styringsgruppa, FoU aktørene og prosjektledelsen i KPB, for å få realisert denne Arenaklyngen sier Jørgensen.
Den gode nyheten ble først annonsert gjennom en pressemelding fra Innovasjon Norge, som skriver at Energi i Nord «på kort tid har greid å samle aktører med tilknytning til energi fra Helgeland til Varanger. Målet er å gjøre Arktis til et attraktivt utviklingsområde for energi.»