Pressemelding - Hålogaland Kapital investerer i Uformia
Tromsø, Norge, 31. mai 2010 - Uformia AS annonserte i dag at Norinnova AS og Hålogaland Kapital AS har blitt aksjonærer i selskapet som følge av private investeringer. Dette strategiske samarbeidet vil bidra til en videre utvikling av selskapets opprinnelige produkt.
Uformia er en ledende uvikler innen 3D teknologier og skaper banebrytende 3D programvare som vil løse mange av problemene som dagens programvarer har, særlig innen digital fremstilling av 3D print. Det vil nå bli enklere for blant annet arkitekter, ingeniører og produktdesignere å lage prototyper av deres design og ideer. Også innenfor biomedisin vil Uformias programvare kunne spille en sentral rolle.
Ved hjelp av biopolymer, celler fra mennesker og 3D printere er det allerede mulig å fremstille kroppsdeler, slik som bein. Hverdagsgjenstander kan også fremstilles i 3D, slik som smykker, servise og leker. Det som for 20 år siden var science fiction, er i dag en realitet.Det som manglet i denne 3D-revolusjonen var den riktige programvaren.
Uformia har utviklet en ny teknologi, Digital Materialization, som er så sofistikert at den kan benyttes til fremstilling av gjenstander slik som mikrostrukturer og kroppsdeler, samtidig som den vil være så enkel at selv hobbyaktører kan mestre den.
Uformia skaper en ny generasjon designhjelpemidler som vil åpne nye markeder og nå nye grupper potensielle brukere.Forskningen som ligger til grunn for Uformias programvare ble påbegynt for over 25 år siden, og takket være utviklingen innen computerteknologi, er det nå mulig å bringe denne teknologien fra de akademiske sirkler og ut i den kommersielle verden. Uformia består av en unik gruppe med globale entreprenører fra Norge, Storbritannia, USA, Russland og Italia med et bredt spekter av ferdigheter innen produktdesign, programmering, computervitenskap, 3D modellering og selskapsledelse.
Etter å ha skaffet støtte, både fra en lokal industriinkubator, Intek Lyngen og fra Innovasjon Norge, begynte Uformia å søke etter den optimale gruppen med investorer som ville passe selskapets nåværende utvikling. Uformia anser at Norinnova og Hålogaland Kapital er det riktige valget. Samlet tilbyr disse investorene en unik fleksibilitet, et aktiv støttende nettverk og dokumenterte resultater.
Investorene er forventningsfulle med hensyn til de muligheter som ligger i Uformias revolusjonerende teknologi og ser frem til å bidra til selskapets suksess.Uformia forventer at det første produktet deres vil være klart i løpet av høsten og ser frem til å gi verden en revolusjon innen 3D-design og fremstilling fra sitt tilholdssted nord for Polarsirkelen, på et av de vakreste steder i verden.
Om Uformia AS Uformia er et internasjonalt nordnorsk selskap som tar sikte på å utvikle en ny type 3D software som vil løse mange av problemene med dagens programvare, særlig innen digital fremstilling.
Om Norinnova AS Norinnova, som er en forkortelse for Northern Innovation, er et utviklingsselskap som har som hovedmål å gjøre nye forretningsideer som er basert på forskning og ny teknologi kommersielle.
Om Hålogaland Kapital ASHålogaland Kapital er et regionalt investeringsselskap som har som formål å skape ny, lønnsom virksomhet i regionen gjennom nye, innovative, kunnskapsbaserte bedrifter samt innovasjon i eksisterende bedrifter.
Artikel Harstad Tidene:
