Innlogging ansatte
Brukernavn:
Passord:
  • Søk:





Right menu

Nytt fra KUPA

Reportasje om Kunnskapsparken Nord i Siva beretter 2012

SIVA beretter er et magasin som viser hva SIVA skaper av resultater. I årets utgave, som nettopp er ferdig, kan du lese mange interessante artikler, inkludert fire sider om Kunnskapsparken Nord (side 46 – 49). En av Kupas mange oppgaver er å koble gründere med industripartnere. I artikkelen brukes Scale Protection og Teknor som eksempler.

Studietur til Skottland

Forskningsrådet arrangerte onsdag 11.april til fredag 13. april ”Kick off” for Forskningsdagene 2012 (september). I år var det Edinburgh Science Festival som ble besøkt. Fra Harstad deltok Anne-Berit Dybvik Hansen og Annette Ekman fra KUPA og Kurt Jørgensen fra Weatherford.

Spennende og givende fjernvarmeoppdrag

I forbindelse med åpningen av Hjellholmen, ble elever fra tre Harstad-skoler invitert av Statkraft til å delta i konkurransen ”Kunstneriske bidrag”. – Oppdraget var både spennende og givende, sier Anne-Berit Dybvik Hansen fra Kunnskapsparken Nord.

Interessant om Jorda og Universet på Newtonrommet

20 elever fra klasse 8b ved Harstad skole har testet modulen "Jorda og Universet" på Newtonrommet. - Vi er fornøyd! Programmene og animasjonene er artige, og vi har fått gode kunnskaper om jorda og universet, sier elevene.


Kunnskapsparken Nord og Ipark i Stavanger samarbeider

Kunnskapsparken Nord og Ipark i Stavanger har inngått en samarbeidsavtale for å styrke inkubatortilbudet til gründere og vekstbedrifter i Nord-Norge og Rogaland.

Kupa og Ipark 2

Rogaland er et kraftsenter i den norske petroleumsklyngen. Samarbeidet mellom Kunnskapsparken Nord og Ipark vil knytte oss tettere til kompetansemiljøet i Rogaland og bidra til at bedrifter i nord raskere får tilgang til verdifull kompetanse og nettverk, sier styreleder i Kunnskapsparken Nord Odd Roger Enoksen (bildet t.h.).

Vi ønsker gjennom denne avtalen å dra nytte av hverandres kompetanse, nettverk og kapital primært innenfor olje og gass, fornybar energi, oljevern og beredskap, sier styreleder i Ipark Terje Vareberg (bildet t.v.).

Petroleumsnæringens tyngdepunkt flyttes nordover og dette representerer en mulighet for bedrifter i Nord-Norge til å etablere seg som en del av den norske leverandørklyngen.

Gjennom avtalen vil Kunnskapsparken Nord og Ipark:

  • Samarbeide om å utvikle utvalgte gründere og vekstbedrifter
  • Informere hverandre om interessante eksisterende og kommende markedsmuligheter
  • Etablere møteplasser og kontakter mellom hverandres bedrifter og kompetansemiljø

Vi har et nært samarbeid med andre utviklingsaktører i Nord-Norge og denne samarbeidsavtalen vil være til nytte for interesserte bedrifter i hele landsdelen, sier administrerende direktør i Kunnskapsparken Nord Trond Slettbakk.

Det er fortsatt store uåpnede områder på norsk sokkel og de ligger i stor grad utenfor Nord-Norge. Derfor er det strategisk viktig for Ipark å posisjonere seg mot kunnskapsmiljøene i nord.

Flere av våre bedrifter har behov for kontakter i bedrifter som opererer i nordområdene og samarbeidspartnere i utviklingsprosjekt. Denne avtalen gjør at vi i større grad kan gi våre bedrifter lettere tilgang til disse miljøene, sier administrerende direktør i Ipark Terje Handeland.

Nærmere informasjon om Ipark - Innovasjonspark Stavanger: www.ipark.no

Nærmere informasjon om Kunnskapsparken Nord: www.kupa.no

Kontaktpersoner:

Trond Slettbakk, administrerende direktør Kunnskapsparken Nord, 991 00 785

Terje Handeland, administrerende direktør i Ipark, 900 93 047