Innlogging ansatte
Brukernavn:
Passord:
  • Søk:





Right menu

Nytt fra KUPA

Reportasje om Kunnskapsparken Nord i Siva beretter 2012

SIVA beretter er et magasin som viser hva SIVA skaper av resultater. I årets utgave, som nettopp er ferdig, kan du lese mange interessante artikler, inkludert fire sider om Kunnskapsparken Nord (side 46 – 49). En av Kupas mange oppgaver er å koble gründere med industripartnere. I artikkelen brukes Scale Protection og Teknor som eksempler.

Studietur til Skottland

Forskningsrådet arrangerte onsdag 11.april til fredag 13. april ”Kick off” for Forskningsdagene 2012 (september). I år var det Edinburgh Science Festival som ble besøkt. Fra Harstad deltok Anne-Berit Dybvik Hansen og Annette Ekman fra KUPA og Kurt Jørgensen fra Weatherford.

Spennende og givende fjernvarmeoppdrag

I forbindelse med åpningen av Hjellholmen, ble elever fra tre Harstad-skoler invitert av Statkraft til å delta i konkurransen ”Kunstneriske bidrag”. – Oppdraget var både spennende og givende, sier Anne-Berit Dybvik Hansen fra Kunnskapsparken Nord.

Interessant om Jorda og Universet på Newtonrommet

20 elever fra klasse 8b ved Harstad skole har testet modulen "Jorda og Universet" på Newtonrommet. - Vi er fornøyd! Programmene og animasjonene er artige, og vi har fått gode kunnskaper om jorda og universet, sier elevene.


Forskningsdagene på Newtonrommet i Harstad

Forskningsdagene arrangeredes også i år på Newtonrommet i Harstad og varte fra mandag 26. til torsdag 29 september, med ungdomsskolelever de tre første dagene og førskolebarn siste dagen. Målet med prosjektet var at ungdomsskoleelever skulle få møte aktører fra næringslivet. Vi ønsket å gi de forbilder fra bedrifter og synliggjøre hvilke yrkesmuligheter som er i Harstad.

Heksemel

Heksemel

Dagene var bygd opp slik at bedriftene fikk 45 minutter til å presentere bedriften, yrkene de trenger, seg selv og sitt utdanningsløp. Siste del av økta fikk elevene jobbe i grupper med en case fra bedriften. Arbeidet ble avsluttet med en 2 – 3 minutters gruppepresentasjon av ideen.

Mandag fikk elevene møte Anne- Berit Dybvik Hansen og Annette Ekman, prosjektledere på Ungdomssatsingen ved Kunnskapsparken Nord. Casen elevene jobbet med var; ”Hvis du fikk være en dag på Newton Camp, hva kunne du tenkt deg å gjøre?”

Tirsdag fikk elevene møte Jeanette Idland, trainee og Marianne Olsen Teigland, prosjektleder ved TINE avd. Harstad. Casen de ga var; ”Finn et produkt som gjør at ungdom i Norge vil velge nettopp dette fantastiske produktet fra Tine når de er i butikken! Hvis dere får tid; tenk på emballasje og design.”

Onsdag var det Kurt Jørgensen, Key Account Manager fra Weatherford som ga elevene to caser; 1: ”Hva skal Weatherford gjøre for å markedsføre sitt boreutstyr?” 2: ”Hvordan kan man stenge av for vann fra brønnen?”

Ivrig gruppediskusjon

Ivrig gruppediskusjon

I løpet av disse tre dagene var det ca 150 elever fra 9. og 10. trinn fra Kila, Stangnes 8-13, Sørvik og Borkenes skole som hver sin dag jobbet med casene. Det var mange kreative og nytenkende forslag ungdommen kom fram til, og de som gikk videre hver dag hadde også en realistisk løsning. Av de tre utvalgte gruppene fikk gruppen med det mest kreativ, nytenkende og realistiske forslaget en premie. Ei gruppe fra 9A ved Kila skole vant med sin idé om en dag på Newton Camp. De kalte ideen ”Vikingtokt”, og presenterte et helhetlig konsept med spennende oppdrag. Absolutt et forslag som kan brukes til videre arbeid med Newton Camp!

Fra Sørvik skole stilte ei gruppe med en is de kalte ”Ku- sleik”. Denne ideen sendte Jeanette og Marianne (TINE) videre til Diplom is og meldingen tilbake var;

Mange takk - alltid fint med litt inspirasjon.
Ser at de har jobbet med både konsept og produkt - ikke verst for 45 min jobbing!!
Har sendt den videre til våre produktutviklere og markedsansvarlig for stykkis.”

Det blir spennende å se om en idé fra Forskningsdagene kan bli opphav til et nytt produkt!

Facinerende tankeslim

Fascinerende tankeslim

Torsdag kom det ca 60 førskolebarn fra Seljestad, Bjørnebåsen, Holtet, Gangsåstoppen, Fauskevåg, Sørvik og Løvåsen. I løpet av økta fikk de oppleve hvordan heksemel oppfører seg i lag med varme og oksygen, ta og kjenne på maizena- monsteret, lage armbånd med magiske perler og trylle litt med tenkeslimet.

Maizenamonster

Maizenamonster

Både store og små koste seg med og utforske tenkeslimet som forandret farge, kunne knekkes, dras til lange tråder, slettet fingeravtrykk og ”smeltet” sammen når det ble satt som en figur på bordet. Det beste av alt var at hver barnehage fikk tenkeslim med seg tilbake, slik at barna kan trylle litt for de andre i barnehagen!

Samarbeidspartnere:

Harstad Sparebank

Innovasjon Norge

KPN